2007 Cross Country Season
The dynasty teams of 2008 and 2009 were in the making in 2007. Kelsey Brown, Kassie Mazzocco, Elena Roy, and Kaitlin Hanenburg show up here.

2007 Cross Country Season

Aug 31 – Harrison Invitational, Boys 2nd of 21 (Div III), Girls 4th of 19 (Div III)

Girls Race Times: Kaitlin Hanenburg 20:57 (8), Kassie Mazzocco 21:49 (22), Haley Smith 22:24 (31), Kelsey Brown 22:35 (35), Hannah St. Louis 22:57 (42), Rani Schwindt 23:12 (50), Tabea St. Louis 23:17 (57)

Boys Race Times: Trevor Waliszewski 17:50 (5), Sam Feldotto 18:18 (9), John Metzger 19:13 (19), Ben Loftin 19:19 (25), Parker Landis 21:09 (56), Trace Lind 21:48 (75), Dan Burditt 22:10 (87)

Sep 8 – St. Vrain Invitational, Boys 1st of 10 (3A), Girls 2nd of 13 (4A/5A) (click for complete results)

Sep 14 – Air Academy Invitational, Boys 6th of 16 (Div I), Girls 3rd of 9 (Div I)

Girls Varsity Race Times: Kaitlin Hanenburg 19:31 (2), Kelsey Brown 21:06 (6), Elena Roy 22:42 (23), Haley Smith 23:30 (32), Dani Herring 23:41 (36), Kelsey Brown 22:54 (34), Hannah St. Louis 24:03 (45), Shelby Pylkka 24: 33 (52)

Boys Varsity Race Times: Trevor Waliszewski 17:23, John Metzger 18:49 (24), Jacob Mueller 19:29 (40), Ben Loftin 19:48 (55), Trace Lind 21:07 (86), Dan Burditt 21:24 (93), Sam Twynam 21:52 (102)

Sep 22 – Rye Invitational, Boys 4th of 6, Girls 1st of 3 (click for complete results)

Sep 29 – Pueblo Central Invitational, Boys 3rd of 17, Girls 4th of 17

Girls Varsity Race Times: Elena Roy 20:09 (12), Emily Husted 20:11 (13), Kelsey Brown 20:19 (17), Tabea St. Louis 21:12 (32), Haley Smith 21:13 (33), Kassie Mazzocco 21:36 (36), Hannah St. Louis 22:22 (58)

Boys Varsity Race Times: Trevor Waliszewski 16:15 (2), Sam Feldotto 16:55 (7), Jacob Mueller 18:08 (31), John Metzger 18:27 (41), Ben Loftin 18:47 (59), Trace Lind 19:37 (83), Parker Landis 19:56 (93)

Sep 29 – Limon Invitational, Girls 1st of 17

Girls Varsity Race Times: Shelby Pylkka 22:17 (10), Emily LaValley 22:18 (11), Megan Sherrill 23:09 (17), Cady Waters 23:27 (19), Kari Miller 23:41 (22), Corinne Pfeifer 23:55 (26), Meredith Sloan 24:04 (31)

Oct 5 – Doherty Invitational, Boys 5th of 13 (Div I), Girls 1st of 12 (Div I)

Girls Varsity Race Times: Kaitlin Hanenburg 19:22 (1), Kelsey Brown 20:55, Emily Husted 21:05, Elena Roy 21:11, Kassie Mazzocco 21:25, Tabea St. Louis 22:12, Haley Smith 22:32

Boys Varsity Race Times: Trevor Waliszewski 16:42 (2), John Metzger 18:36 (19), Ben Loftin 18:47 (24), Jacob Mueller 19:14 (40), Trace Lind 19:57, Dan Burditt 21:00, Sam Twynam 21:03

Oct 13 – Tri Peaks League Meet, Boys 2nd of 10, Girls 1st of 13

Girls Varsity Race Times: Kaitlin Hanenburg 18:58 (1), Emily Husted 19:58 (5), Kelsey Brown 20:06 (6), Haley Smith 20:12 (10), Emily LaValley 20:48 (13), Kassie Mazzocco 20:54 (14), Hannah St. Louis 20:59 (16), Shelby Pylkka 21:22 (23), Tabea St. Louis 21:36 (25),  Cady Waters 21:45 (28), Megan Sherrill 22:11 (31), Emily Jusell 23:13 (46), Meredith Sloan 23:46 (50), Zoe Smith 23:56 (54), Corinne Pfeifer 24:23 (61), Laura Spindler 25:42 (76), Amanda Combs 27:32 (87)

Boys Varsity Race Times: Sam Feldotto 16:32 (4), Trevor Waliszewski 16:48 (5), John Metzger 17:59 (15), Jacob Mueller 18:28 (23), Ben Loftin 18:36 (26), Trace Lind 19:06 (39), Ben Hanenburg 19:39 (49), Sam Twynam 20:19 (59), Parker Landis 20:27 (61), Kyle Ross 21:01 (74), Eric Versaw 21:14 (77), Jeremy Graf 21:32 (81)

Oct 21 – Boys 1st of 15, Girls 1st of 13 (click for complete results)

Oct 29 – State, Boys 3rd, Girls 1st (click for complete results)

November 17 – NTN Southwest Regional Championships, Boys – 1st (Small School), Girls – 9th (Championship) (click for complete results)

Back to Cross Country hub page

Close Menu